8,476
edits
EnglishJoker (talk | contribs) |
(finish with the treasure list) |
||
Line 79: | Line 79: | ||
File:Crater3.png|More craters, which form a [[wikipedia:Hidden Mickey|Hidden Mickey]] | File:Crater3.png|More craters, which form a [[wikipedia:Hidden Mickey|Hidden Mickey]] | ||
</gallery> | </gallery> | ||
==Treasures== | |||
{|cellpadding=0 cellspacing=0 border=0 align="center" | |||
| | |||
<div class="tabber" style="float:center; width:600px"> | |||
<div class="tabbertab" title="Terra" style="float:center; background-color:white"> | |||
{|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 class="wikitable" style="text-align:center" align="center" width=596px | |||
|- bgcolor="#3A3A3A" | |||
|style="background:#8b4513;"| Type | |||
|style="background:#8b4513;"| Items Found | |||
|style="background:#8b4513;" width="200pt"| Locations | |||
|style="background:#8b4513;" width="200pt"| Notes | |||
|- style="background:#cd853f;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Map]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Keyblade Graveyard Map]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|- style="background:#cd853f;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Deck Command|Command]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Windcutter]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|- style="background:#cd853f;" | |||
| rowspan="6"| '''Item''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Potion]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Potion]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Ether]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Elixir]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Megalixir]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|- style="background:#cd853f;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Sticker Album|Sticker]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Traffic Cone Sticker]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|} | |||
</div><div class="tabbertab" title="Ventus" style="float:center; background-color:white"> | |||
{|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 class="wikitable" style="text-align:center" align="center" width=596px | |||
|- bgcolor="#3A3A3A" | |||
|style="background:#228b22;"| Type | |||
|style="background:#228b22;"| Items Found | |||
|style="background:#228b22;" width="200pt"| Locations | |||
|style="background:#228b22;" width="200pt"| Notes | |||
|-style="background:#7fff00;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Map]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Keyblade Graveyard Map]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#7fff00;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Deck Command|Command]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Wind Raid]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#7fff00;" | |||
| rowspan="7"| '''Item''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Potion]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Potion]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Ether]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Elixir]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Elixir]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Megalixir]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|- style="background:#7fff00;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Sticker Album|Sticker]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Ice Cream Sticker]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|- style="background:#7fff00;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Xehanort's Report|Report]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Xehanort's Report|Xehanort's Report 12]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|} | |||
</div><div class="tabbertab" title="Aqua" style="float:center; background-color:white"> | |||
{|border=1 cellpadding=2 cellspacing=0 class="wikitable" style="text-align:center" align="center" width=596px | |||
|- bgcolor="#3A3A3A" | |||
|style="background:#00bfff;"| Type | |||
|style="background:#00bfff;"| Items Found | |||
|style="background:#00bfff;" width="200pt"| Locations | |||
|style="background:#00bfff;" width="200pt"| Notes | |||
|-style="background:#afeeee;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Map]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Keyblade Graveyard Map]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#afeeee;" | |||
| rowspan="2"| '''[[Deck Command|Command]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Aeroga]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#afeeee;" | |||
| rowspan="6"| '''Item''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Potion]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Potion]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Mega-Ether]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Elixir]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Megalixir]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Twister Trench|Twister Trench]] | |||
| | |||
|-style="background:#afeeee;" | |||
| rowspan="3"| '''[[Sticker Album|Sticker]]''' | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Flower Sticker]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Seat of War|Seat of War]] | |||
| | |||
|-style="background:#FFF8DC;" | |||
|[[Bubble Sticker]] | |||
|[[Keyblade Graveyard#Fissure|Fissure]] | |||
| | |||
|} | |||
|} | |||
==Trivia== | ==Trivia== |